„Nie jesteśmy konkurencją dla polonijnych klubów”

07-28-2017

Prezes KPA...
Kongres Polonii...
Celem organizacji...

„Biały Orzeł” rozmawia z Walterem Wiesławem Gołębiewskim – prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy – część II

„Biały Orzeł”: Mija 9 miesięcy od Walnego Zebrania Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy. Co ciekawego się dzieje obecnie w tej organizacji?

Walter Gołębiewski (prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy): Cały czas jest to okres organizacyjny, twórczy, dlatego że oficjalną akceptację z Chicago dostaliśmy dosłownie 2 miesiące temu. Oczywiście spełniliśmy wszystkie warunki formalne w stosunku do Secretary of State na Florydzie i wszystkie warunki wymagane do prowadzenia oddziału przez Kongres Polonii Amerykańskiej. Tu jest bardzo liczna Polonia, w tym kompleksie miejskim St. Petersburg, Clearwater, Tampa, Sarasota, New Port Richey. Szacuje się, że mieszka tu nawet 100 tysięcy Polaków. Te dwa kluby, które mamy w St. Petersburgu i w Clearwater, pracują dość aktywnie. To jest bardzo korzystne dla działalności Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy, bo nie jesteśmy żadną konkurencją dla działalności klubowej – nasze cele są trochę inne. Uruchomiliśmy stronę internetową, na której na razie jednak mało się dzieje, bo to wymaga czasu.

Jakie działania ostatnio podejmował Kongres?

Uczestniczymy w każdej imprezie. Byliśmy pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w okresie rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja. Nasz Kongres przygotował wystąpienie publiczne. Ale prawdą jest, żeby ta nasza polska społeczność potrzebuje trochę czasu, żeby się bardziej włączać i organizować. W sensie takiej działalności kongresowej, trochę parapolitycznej dotyczącej współpracy z lokalnymi władzami, nie mówiąc o wyższych szczeblach federalnych, to właściwie nigdy się nic nie działo. Ale piszemy listy gratulacyjne po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta itp.

A jakie są wasze plany na najbliższe miesiące?

Chcemy organizować wystąpienia profesorów z Polski. Dlaczego? W tym roku mieliśmy trzykrotne wystąpienia na uniwersytetach prof. Grossa. Były one organizowane pod patronatem Zarządu Edukacji stanu Floryda. Uczestniczyłem w jednym z nich, żeby się przekonać, jaki jest charakter tych wystąpień. Jest to typowe wystąpienie Grossa, szkalujące Polskę, szczególnie polską wieś i w ogóle nas Polaków jako współpracowników hitlerowskich Niemiec w mordowaniu Żydów. Jako Kongres Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy przygotowaliśmy list do Zarządu Edukacji o zgodę, by w miesiącach listopad-grudzień była wyrażona zgoda na przyjazd profesora historii, który specjalizuje się w historii II wojny światowej i świetnie zna tę tematykę. Chodzi o to, żeby np. prof. Żaryń czy prof. Chodakiewicz mieli wystąpienia na te tematy polsko-żydowskie z okresu II wojny światowej i po niej. Chciałbym zaprosić autorytet z prawdziwego zdarzenia, który będzie jakąś równowagą dla tych wystąpień Grossa.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski


Kongres Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy powstał z inicjatywy niewielkiej grupy Polaków z St. Petersburg, Tampa, Clearwater i New Port Richey. Oficjalnie został zarejestrowany 16 lutego 2016 roku. 22 października 2016 roku w Clearwater odbyło się Walne Zebranie Członków oraz wybory Zarządu. Celem organizacji jest reprezentowanie lokalnej Polonii, współpraca z lokalnymi władzami, kultywowanie polskich tradycji oraz organizowanie wydarzeń patriotycznych.  

Członkami KPA-ZFL mogą być osoby fizyczne lub organizacje, które popierają jego cele statutowe. Osoby posiadające inne niż polskie czy amerykańskie obywatelstwo mogą również być członkami KPA-ZFL. Należy wypełnić aplikację/wniosek (można ją pobrać na stronie internetowej), uzyskać poparcie dwóch wprowadzających członków Kongresu i przesłać wypełnioną aplikację na adres: PAC FWDC P.O. Box 985, Elfers, FL 34680

Ostateczne decyzje o przyjęciach nowych członków podejmowane są na posiedzeniu Zarządu KPA-ZFL.

Osoby zainteresowane działalnością Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy odsyłamy na stronę internetową organizacji: www.polishamericancongressfwdc.org, e-mail: pacwfdc@msn.com. 

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com