„Nie jesteśmy konkurencją dla polonijnych klubów”

07-28-2017

Prezes KPA...
Kongres Polonii...
Celem organizacji...

„Biały Orzeł” rozmawia z Walterem Wiesławem Gołębiewskim – prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy – część II

„Biały Orzeł”: Mija 9 miesięcy od Walnego Zebrania Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy. Co ciekawego się dzieje obecnie w tej organizacji?

Walter Gołębiewski (prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy): Cały czas jest to okres organizacyjny, twórczy, dlatego że oficjalną akceptację z Chicago dostaliśmy dosłownie 2 miesiące temu. Oczywiście spełniliśmy wszystkie warunki formalne w stosunku do Secretary of State na Florydzie i wszystkie warunki wymagane do prowadzenia oddziału przez Kongres Polonii Amerykańskiej. Tu jest bardzo liczna Polonia, w tym kompleksie miejskim St. Petersburg, Clearwater, Tampa, Sarasota, New Port Richey. Szacuje się, że mieszka tu nawet 100 tysięcy Polaków. Te dwa kluby, które mamy w St. Petersburgu i w Clearwater, pracują dość aktywnie. To jest bardzo korzystne dla działalności Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy, bo nie jesteśmy żadną konkurencją dla działalności klubowej – nasze cele są trochę inne. Uruchomiliśmy stronę internetową, na której na razie jednak mało się dzieje, bo to wymaga czasu.

Jakie działania ostatnio podejmował Kongres?

Uczestniczymy w każdej imprezie. Byliśmy pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w okresie rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja. Nasz Kongres przygotował wystąpienie publiczne. Ale prawdą jest, żeby ta nasza polska społeczność potrzebuje trochę czasu, żeby się bardziej włączać i organizować. W sensie takiej działalności kongresowej, trochę parapolitycznej dotyczącej współpracy z lokalnymi władzami, nie mówiąc o wyższych szczeblach federalnych, to właściwie nigdy się nic nie działo. Ale piszemy listy gratulacyjne po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta itp.

A jakie są wasze plany na najbliższe miesiące?

Chcemy organizować wystąpienia profesorów z Polski. Dlaczego? W tym roku mieliśmy trzykrotne wystąpienia na uniwersytetach prof. Grossa. Były one organizowane pod patronatem Zarządu Edukacji stanu Floryda. Uczestniczyłem w jednym z nich, żeby się przekonać, jaki jest charakter tych wystąpień. Jest to typowe wystąpienie Grossa, szkalujące Polskę, szczególnie polską wieś i w ogóle nas Polaków jako współpracowników hitlerowskich Niemiec w mordowaniu Żydów. Jako Kongres Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy przygotowaliśmy list do Zarządu Edukacji o zgodę, by w miesiącach listopad-grudzień była wyrażona zgoda na przyjazd profesora historii, który specjalizuje się w historii II wojny światowej i świetnie zna tę tematykę. Chodzi o to, żeby np. prof. Żaryń czy prof. Chodakiewicz mieli wystąpienia na te tematy polsko-żydowskie z okresu II wojny światowej i po niej. Chciałbym zaprosić autorytet z prawdziwego zdarzenia, który będzie jakąś równowagą dla tych wystąpień Grossa.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski


Kongres Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy powstał z inicjatywy niewielkiej grupy Polaków z St. Petersburg, Tampa, Clearwater i New Port Richey. Oficjalnie został zarejestrowany 16 lutego 2016 roku. 22 października 2016 roku w Clearwater odbyło się Walne Zebranie Członków oraz wybory Zarządu. Celem organizacji jest reprezentowanie lokalnej Polonii, współpraca z lokalnymi władzami, kultywowanie polskich tradycji oraz organizowanie wydarzeń patriotycznych.  

Członkami KPA-ZFL mogą być osoby fizyczne lub organizacje, które popierają jego cele statutowe. Osoby posiadające inne niż polskie czy amerykańskie obywatelstwo mogą również być członkami KPA-ZFL. Należy wypełnić aplikację/wniosek (można ją pobrać na stronie internetowej), uzyskać poparcie dwóch wprowadzających członków Kongresu i przesłać wypełnioną aplikację na adres: PAC FWDC P.O. Box 985, Elfers, FL 34680

Ostateczne decyzje o przyjęciach nowych członków podejmowane są na posiedzeniu Zarządu KPA-ZFL.

Osoby zainteresowane działalnością Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy odsyłamy na stronę internetową organizacji: www.polishamericancongressfwdc.org, e-mail: pacwfdc@msn.com. 

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com