Ambitny projekt liderów Polonii

06-29-2017

Przygotowana...
Pomysłodawcami...
Będzie to jedyny...
Inicjatorzy White...
W White Eagle...
Obiekt znajdzie się...

Polskie Centrum Biały Orzeł (White Eagle Polish Center) – taką nazwę ma nosić nowy, okazały budynek w centrum Miami, w którym mają znajdować się same polskie instytucje, od Konsulatu RP poprzez Fundację Chopinowską, Amerykański Instytut Kultury Polskiej, Polsko-Amerykańską Izbę Handlową, po polskie sklepy i biznesy. Ma kosztować, bagatela, 120 mln dolarów!

Pomysłodawcami nowego Polskiego Centrum są liderzy lokalnej Polonii, m.in. Konsul Honorowa RP Lady Blanka Rosenstiel oraz prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Leszek Ładowski.

To będzie jedyny taki budynek polonijny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Nigdzie jeszcze takiego nie ma. Będzie tu wszystko, od polskiej kultury do biznesu – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” prezes Ładowski.      

Plany są rzeczywiście bardzo ambitne. Przygotowana wizualizacja obiektu zakłada 10 pięter, ale prezes Izby mówi, że budynek będzie dwa razy wyższy. Ważne jest również to, że znajdzie się w samym sercu Miami – przy jedynej polskiej ulicy w mieście – Pułaski Avenue (1250 NW 22nd Ave). Droga do Lotniska w Miami zajmuje stąd tylko 10 minut, do Miami Beach 20 minut, zaś do Centrum finansowego Brickell 10 minut.

Klub znalazł się w obrębie nowego projektu Miami River District, czyli rewitalizacji rzeki Miami, przy której dużo się dzieje. Od 2000 roku powstało tam ponad 7 tysięcy apartamentów, a ponad 14 tysięcy jest w budowie. Rzeka została pogłębiona, więc statki obsługujące Karaiby wychodzą z tej rzeki. Powstało też nowe centrum handlowe – tłumaczy Leszek Ładowski.

Tuż za rzeką jest duży park. – Przy rzece chcemy zrobić Pułaski Riverwalk, przy którym będą polskie kawiarenki i delikatesy, gdzie będzie można zjeść polskiego pączka czy polskie pierogi. Jeśli miasto wybuduje amfiteatr przy tym parku, to Fundacja Chopinowska może podpisać kontrakt z miastem, że raz w miesiącu będzie organizowała otwarte koncerty chopinowskie dla publiczności. A po koncercie oczywiście będziemy wszystkich do polskich restauracji na pierogi zapraszać – snuje plany prezes Izby.

Inicjatorzy White Eagle Polish Center chcą, żeby zostało ono wybudowane w części z materiałów z Polski. Chcą również zaprosić te firmy, które już działają na rynku amerykańskim i Ameryki Łacińskiej (na tej liście mają już ich ponad 200), żeby otworzyć tam również centrum promocji expo firm polskich i z Europy środkowo-wschodniej.

Opiera się to głównie na biznesie, ale musi się też spinać finansowo. Szacujemy, że będzie kosztowało około 120 mln dolarów – mówi Leszek Ładowski. – Mamy też taki zamiar, żeby zrobić tam około 150 apartamentów, tzw. condohotel, tak by można je wynajmować pod nieobecność biznesmenów.

W przyszłym roku Polsko-Amerykański Klub w Miami będzie świętował 80. rocznicę powstania. – Jesteśmy tutaj tym wszyscy podekscytowani i cieszymy się, że rozmawiamy na temat nowego centrum, w którym będzie działał też dotychczasowy klub. Nie jest to łatwe, bo to będzie drogi projekt. Chcemy, żeby miał 20 pięter, żeby wszystko się w nim pomieściło – tłumaczy pan Ładowski. Obecnie trwa audyt.

Arkadiusz Rogowski

wróć
~slonce
2017-07-04 23:08:00
Zgłoś do moderacji
swietny pomysl

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com