Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...

Rok szkolny 2015/2016 w Polskiej Sobotniej Szkole im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach

05-25-2016

We wrześniu 2015 roku, podobnie jak we wszystkich polonijnych szkołach, tak i w Polskiej Sobotniej Szkole im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach, działającej przy kościele Matki Bożej Niepokalanej, rozpoczęły się zajęcia.

Dbamy o tradycję

W roku 2015/2016 mieliśmy 5 klas, razem uczyło się w nich około czterdzieścioro dzieci. W minionym roku szkolnym otworzyliśmy też drzwi naszej szkoły dla dzieci z Polski, przebywających na leczeniu w klinice doktora Paleya, i ich rodzeństwa. Dzieci te, cierpiące na hemimelię, czyli wadę wrodzoną polegającą na jedno- lub obustronnym niedorozwoju części kończyny dolnej, przyjeżdżają do kliniki na kilka miesięcy, aby przejść skomplikowaną operację wydłużenia nóżek. Niejednokrotnie trafiają tu całe rodziny, także zdrowe rodzeństwo, które również uczęszcza do naszej placówki. Kontakt z rówieśnikami jest dla nich możliwością oderwania się od zmartwień dnia codziennego.

Szkoła realizuje program zgodny z programem opracowanym dla szkół polonijnych, jest zrzeszona w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku. Nadrzędnym celem naszej małej szkoły jest nauczanie języka polskiego w mowie i piśmie oraz przekazywanie kultury i polskich tradycji narodowych dzieciom do niej uczęszczających. Staramy się zapewnić naszym dzieciom ciekawy program zajęć, aby w ten sposób zachęcić je nie tylko do nauki, ale i do polubienia języka polskiego. Cotygodniowe sobotnie spotkania wzbogacone są o konkursy, akademie i warsztaty, które przybliżają dzieciom Polskę.

Lubimy język polski!

W październiku odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów. Taka uroczystość miała miejsce w naszej szkole po raz pierwszy! W tym czasie świętowaliśmy także, podobnie jak i inne polonijne placówki, Dzień Dwujęzyczności. Odczytanie baśni „Kot w butach” Ewy Szelburg-Zarembiny przez panią Bożenę Fedak, dyrektor amatorskiego teatru „Bez Wizy” działającego na Florydzie, wywarło na dzieciach wielkie wrażenie. Mistrzowski sposób, w jaki pani Bożena przedstawiła dzieciom tę piękną baśń, był wspaniałą okazją do dyskusji, pogłębienia słownictwa, a co najważniejsze – polubienia czytania po polsku.

W ramach akcji „Mówimy i czytamy po polsku” w szkole obowiązuje zasada porozumiewania się w języku polskim, a ponadto dla klasy pierwszej odbył się konkurs czytania po polsku z nagrodami. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Adrianna Cegielski, a w nagrodę otrzymała piękną książkę z polskimi bajkami.

Święta narodowe

W sobotniej szkole pamiętamy o świętach narodowych, takich jak 11 listopada, czy 2 i 3 maja – Święto Flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Z tych to okazji odbyły się uroczyste akademie, przygotowane przez nauczycieli i uczniów szkoły, na które zaproszono rodziców. Dzieci pięknie recytowały wiersze i odśpiewały hymn polski oraz wzruszającą piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”.

Momenty wzruszeń

Co roku przygotowujemy jasełka. Przybliżenie pięknej nocy wigilijnej i pokazanie dzieciom cudownego święta Bożego Narodzenia jest ciężką pracą i wysiłkiem wielu osób. Jest to czas współpracy wszystkich: nauczycieli, rodziców i dzieci. W ubiegłym roku wystawiliśmy jasełka dwa razy: w zaprzyjaźnionym Klubie Amerykańsko-Polskim „Sobieski” w Lake Worth oraz w kościele, przy którym działa nasza szkoła. Jasełka były wielkim przeżyciem dla wszystkich osób związanych z naszą szkolną społecznością, a sposób ich wykonania przez dzieci oraz kolędy śpiewane po polsku wywołały podziw i łzy wzruszenia, szczególnie wśród starszej publiczności.

W styczniu po raz pierwszy zaprosiliśmy w sobotnie popołudnie babcie i dziadków. Było wiele wzruszenia i radości oraz część artystyczna, którą wspaniale przygotowali nasi podopieczni. Wręczenie szczęśliwym seniorom ręcznie wykonanych przez najmłodszych laurek i kwiatów było zwieńczeniem tego miłego dnia.

Polonia wspiera

W ubiegłym roku po raz pierwszy mieliśmy też okazję wspólnego wyjścia poza mury szkoły. Klub Amerykańsko-Polski „Sobieski” z Lake Worth w całości sfinansował sobotnią wycieczkę dla naszych dzieci do Science Museum. Wiele radości i cudownych przeżyć towarzyszyło naszym dzieciom tego dnia!

Szkoła z roku na rok się rozwija. Jest to możliwe dzięki wspaniałej Polonii mieszkającej w okolicach Palm Beach. Dzięki osobom prywatnym oraz instytucjom zaangażowanym w życie naszej placówki możemy realizować cele, jakie sobie stawiamy. Naszych sponsorów przybywa, co cieszy nas bardzo i pozwala na szybki rozwój. Szczególne podziękowania należą się księdzu Tomaszowi Makowskiemu, proboszczowi parafii, przy której działa szkoła oraz Klubowi Amerykańsko-Polskiemu „Sobieski” w Lake Worth.

Jadwiga Bednarz

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com