Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...
Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Fot. Katarzyna...

Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach

03-26-2015

Nadrzędną ideą Polskiej Sobotniej Szkoły im. Mikołaja Kopernika działającej w West Palm Beach przy parafii Matki Boskiej Niepokalanej jest nauka języka polskiego w mowie i piśmie. Staramy się wzbogacić cotygodniowe spotkania, przekazując naszym dzieciom polskie tradycje, historię i kulturę w sposób najbardziej dla nich przystępny i zarazem najbardziej efektywny, poprzez taniec, naukę piosenek, wierszy i przedstawienia. W naszej placówce obchodzimy większe i mniejsze święta oraz uroczystości polskie, zachęcając dzieci do uczestnictwa w każdym z nich.

Już w październiku dzieci dziękowały nauczycielom za ich pracę, czas i poświęcenie, obchodząc Dzień Nauczyciela. 1 listopada mówiliśmy dzieciom o dniu Wszystkich Świętych, a pamięć o zmarłych uczciliśmy zapaleniem pięknych, ręcznie zrobionych zniczy. 11 listopada dzieci uczyły się o Narodowym Święcie Niepodległości – nie zabrakło biało-czerwonej flagi i „Mazurka Dąbrowskiego”, a przez cały dzień zajęć towarzyszyła nam piękna piosenka „Jestem Polakiem”, co pozwoliło dzieciom na wirtualną podróż po Polsce i uradowało serca rodziców.

Czas przedświąteczny był doskonałą okazją do nauki kolęd polskich, z których koncertem dzieci wystąpiły podczas Zabawy Mikołajkowej w Amerykańsko-Polskim Klubie „Sobieski” w Lake Worth.

Każdego roku nasza szkoła przygotowuje Jasełka. Jest to wspaniała okazja do przekazania dzieciom cudownej tajemnicy narodzenia Dzieciątka Jezus poprzez czynny ich udział w przedstawieniu. Tegoroczne Jasełka były zrealizowane przez panią Bożenę Fedak, związaną z amatorskim teatrem „Bez Wizy”. W grudniu mieliśmy okazję do zaprezentowania naszych Jasełek podwójnie, we wspomnianym wcześniej Klubie „Sobieski” podczas wigilii w tradycji polskiej, a także po mszy w kościele, przy którym odbywają się nasze sobotnie zajęcia.

Po przerwie zimowej w styczniu wróciliśmy do szkoły, aby przygotować laurki dla babci i dziadka. W lutym obchodziliśmy Walentynki przy pizzy, ciasteczkach i świetnej zabawie razem z rodzicami. Marzec rozpoczęliśmy karteczkami dla kobiet z okazji ich święta.

Do końca roku zostało zaledwie dwa miesiące, mamy jednak w planie zorganizowanie popołudnia z polskim filmem dla dzieci, przygotowujemy małą akademię z okazji Dnia Matki, 3 maja obchodzony będzie paradą majową, której towarzyszyć będą flagi, „Rota” i hymn Polski.

Na zakończenie pragnę dodać, że tak wspaniały rozwój naszej szkoły jest możliwy dzięki Polonii mieszkającej w okolicach Palm Beach. Dzięki osobom prywatnym oraz instytucjom zaangażowanym w życie naszej placówki. Szczególne podziękowania należą się księdzu Tomaszowi Makowskiemu, proboszczowi parafii, przy którego kościele działa szkoła, oraz Klubowi Amerykańsko-Polskiemu „Sobieski” w Lake Worth.

Katarzyna Konopka


Więcej o Polskiej Sobotniej Szkole im. Mikołaja Kopernika na www.szkolapolskakopernik.info.

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com