Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Uczennica w stroju...
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Grupa maluchów...
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Obchody święta 3...
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Jasełka...
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach Zakończenie roku...

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach

10-30-2014

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach na Florydzie działa od 2010 roku przy Kościele Matki Bożej Niepokalanej w West Palm Beach na Florydzie (Mary Immaculate Catholic Church of West Palm Beach) za zgodą i pod opieką księdza proboszcza Tomasza Makowskiego. Szkoła powstała z inicjatywy rodziców, którym zależało na krzewieniu edukacji i kultury oraz tradycji polskiej w życiu swoich dzieci. Początkowo grupa kilkorga dzieci dziś urosła do grupy ponad 30 uczniów.

– W tej chwili nasza szkoła prowadzi zajęcia dla pięciu grup wiekowych, zapraszając dzieci już od drugiego roku życia. Nasza placówka to coś więcej niż szkoła. To przede wszystkim miejsce jednoczące Polonię na Florydzie. Miejsce, gdzie powstają silne więzi i przyjaźnie, nie tylko między polskimi dziećmi, ale również i ich rodzicami, którzy podczas zajęć mają okazję miło spędzić ze sobą czas – mówi pani Katarzyna Konopka, która reprezentuje szkołę. „Nasza szkoła prowadzi zajęcia metodyczne i przedmiotowe z języka polskiego i kultury polskiej. Są one opracowane w oparciu o programy przyjazne dziecku, mające na celu zachęcanie i ułatwianie nauki tak, aby realizacja procesu dydaktycznego przebiegała łatwo i przyjemnie. Zajęcia dla najmłodszych są oparte przede wszystkim na zabawie dźwiękiem, plastyką i ruchem. W każdej klasie prowadzone są dodatkowo zajęcia z religii krzewiące edukację religijną i pomagające w przygotowaniu do sakramentu komunii.”

Szkoła działa w przyjaźni z Amerykańsko-Polskim Klubem „Sobieski” w Lake Worth, gdzie gościnnie występuje z programami artystycznymi oraz wspólnie przygotowuje cykl imprez dla polskich rodzin typu Mikołajki, Zajączek (w okresie wielkanocnym), Dzień Dziecka. Uczniowie szkoły uczestniczą też w innych wydarzeniach, organizowanych bądź przez szkołę, bądź przez środowisko polonijne (np. dożynki, pikniki itd.).

Nauczyciele uczący w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika mają świadomość, że większość dzieci na co dzień posługuje się językiem angielskim oraz że wiele z nich nie było jeszcze w Polsce – ojczyźnie ich rodziców czy dziadków. Podejmując działania dydaktyczno-wychowawcze biorą pod uwagę ten fakt i starają się pokazać dzieciom wzrastającym w kulturze amerykańskiej kulturę polską, zwyczaje, historię, literaturę, tak aby dzięki temu nieco mityczny „kraj nad Wisłą” stał się tym dzieciom prawdziwie bliski.

W szkole funkcjonuje Rada Rodziców. Jest to organ społeczny współdziałający z dyrektorem szkoły, Radą Pedagogiczną, organizacjami uczniowskimi, organizacjami nadzorującymi szkołę oraz innymi organizacjami i instytucjami. Rada Rodziców aktywnie działa zdobywając fundusze oraz różne granty, umożliwiające funkcjonowanie szkoły i organizację różnych wydarzeń, imprez okolicznościowych. – Dzięki zaangażowaniu rodziców szkoła jest coraz bardziej promowana. To daje nam nadzieję na zrzeszenie jeszcze większej liczby rodaków – cieszy się Katarzyna Konopka i dodaje: „W tym roku szkoła będzie się starała o granty i dotacje, które umożliwią dalszy rozwój naszej placówki. Muszę też podkreślić, że nasza szkoła funkcjonuje wyłącznie dzięki nauczycielom wolontariuszom, którzy udzielają się społecznie w idei podtrzymywania polskości na Florydzie.”

opr. Joanna Szybiak


Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach

390 Sequoia Drive South
West Palm Beach, FL 33409
tel. (561) 234-9904 lub (561) 337-4937
e-mail: info@szkolapolskakopernik.info
www.szkolapolskakopernik.info

Początek zajęć: wrzesień.

Koniec zajęć: maj.

W tym roku zajęcia rozpoczęły się 13 września.

Rekrutacja: Zapisy do szkoły na rok szkolny 2014/2015 wciąż trwają; do szkoły przyjmowane są dzieci, których przynajmniej jeden z rodziców jest obywatelem polskim czasowo przebywającym za granicą lub obywatelem polskim na stałe zamieszkałym za granicą, ale także dzieci osób niebędących obywatelami polskimi.

Opłaty: 300 dolarów/rok.

Dzień tygodnia, w którym odbywają się zajęcia: sobota.

Godziny zajęć: od 9.30 do 12.30.

Adresaci oferty edukacyjnej: pięć grup wiekowych:

  • dzieci do lat 3 (tu podczas wszystkich zajęć wymagana jest obecność rodzica dziecka),
  • dzieci w wieku 3-4 lat – tzw. grupa przedszkolna,
  • dzieci w wieku 5-6 lat – tzw. zerówka,
  • dzieci w wieku 7-8 lat – tzw. klasa młodsza,
  • dzieci w wieku od 9 lat – tzw. klasa starsza.

Na etapie organizacji jest także grupa młodzieżowa.

Zakres tematyczny zajęć – zajęcia prowadzone są w ramach dwóch bloków tematycznych:

  • blok językowy – pracownia języka polskiego, literatura, historia,
  • blok artystyczny – pracownia dziennikarska, teatralna, plastyczna, muzyczna, fotograficzna, turystyka, przyroda, ekologia, kinematografia.

Prowadzone są również zajęcia z religii.

Świadectwa/dyplomy: wydawane są dyplomy używane przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku, gdzie szkoła jest zarejestrowana.


Tekst powstał w oparciu o materiały udostępnione na stronie internetowej www.szkolapolskakopernik.info oraz www.facebook.com/szkolaimieniamikolajakopernika, a także przesłane przez p. Katarzynę Konopka.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com